Versenytrsak versenyszablyok ltal is megengedett egyttmkdse
A versenyre gyakorolt hats szempontjbl a versenykorltoz hats minstsnl kln jelentsggel br, hogy az sszefonds versenytrsak kztti (horizontlis) vagy pedig elad-vev kztti (vertiklis). A horizontlis sszefondsok ltalban kzvetlenl a piaci szerkezet megvltoztatst okozzk, a vertiklis sszefondsok pedig a kapcsold piacokra hathatnak negatvan. Egyes tranzakcik nem sorolhatak be egyrtelmen egyik vagy msik csoportba annak kvetkeztben, hogy mind vertiklis, mind horizontlis jellemzkkel brnak. Elfordulhat olyan eset is, amikor nincs olyan piac, amelyen mindkt vllalkozs jelen van. Az ilyen sszefondsnak is lehetnek kros versenyhatsai. Portfoli-hatsrl beszlnk, ha egymst kiegszt ruk gyrti/forgalmazi (szomszdos piacok szerepli) kerlnek egy vllalkozscsoporthoz. Konglomertum-hatsrl akkor beszlhetnk, ha az egyik ru piacn ers piaci pozcival rendelkez vllalkozscsoport gazdasgi, pnzgyi, illetve jvedelmi helyzete az sszefonds rvn olyan mrtkben megersdik, hogy kpes lehet a msik ru piacn is versenykorltoz stratgik (pl. rukapcsols) alkalmazsra.
Ezeket a tnyezket a versenyjog korltozza. A versenyjog a gazdasgi jog egy ga, mely a gazdasgi verseny vdelmvel, illetve a fogyasztk megkrostsnak megakadlyozsval kapcsolatos szablyokat tartalmazza. Clja a piacgazdasg alapjt kpez gazdasgi verseny ellenrzse, megrzse. Ezen fell a versenyjog tiltja a kartellt s a dmpingrat.
A kartell konkurens vllalatok rsbeli vagy szbeli megllapodsa az egyms kzti verseny korltozsra. Clja, hogy a rsztvev cgek magasabb rakat s profitot rhessenek el, mikzben nem jr trsadalmi elnykkel. Jellemzen az rak meghatrozsn, a piac felosztsn (ki melyik vevt szolglja ki, ki melyik tendert nyeri), az egyes cgek ltal rtkestett mennyisgek meghatrozsn keresztl korltozza a versenyt.
A dmpingr a nagyon alacsony, lnyegben - akr az rak minimumaknt ltalnosan elfogadott - vltoz kltsgeknl kisebb r. Clja, hogy az rak leszortsval tnkretegye a versenytrsakat, gy a piacszerzs ugyan komoly vesztesget jelentene a dmpingrat alkalmaz cg szmra is, ugyanakkor a versenytrsak kiszortsval monopol profitra tehetne szert. A dmpingr alkalmazsa tilos, a tilalom megsrtse esetn a szablyszeg cget slyos krtrts fizetsre ktelezhetik.
A kvetkezkben az zleti sajtbl mutatnk be nhny cikket, melyek j pldk a versenytrsak versenyszablyok ltal is megengedett egyttmkdsre:
1.)
A Microsoft s az LG Electronics bejelentette szleskr szabadalom-engedlyezsi megllapodst
A Microsoft Corp s az LG Electronics 2007. jnius 6-n jelentettk be, hogy a dl-koreai LG Electronics Inc. s a Microsoft Corp. klcsns szabadalmi megllapodst rtak al termkeik tovbbfejlesztse rdekben. A megllapods kiterjed a hardver s szoftver termkek szellemi
tulajdonra, belertve a Linuxot is.
A szerzds szerint az LG szabadon felhasznlhatja termkeiben a Microsoft ltal szabadalmaztatott fejlesztseket, belertve a Linux-alap beptett szolgltatsokat is. Viszonzskppen a Microsoft az LG szabadalmait alkalmazhatja, valamint ms, az LG ltal fejlesztett s engedlyezett szabadalmakat, amelyek jelenleg a MicroConnect Group, zleti megoldst szolgltat cg birtokban vannak.
A szerzds rszletei s pnzgyi felttelei bizalmasak ugyan, a felek azt mgis elrultk, hogy a Microsoft nett elszmols alapjn rendezi kifizetseit az LG s a MicroConnect fel, opercis rendszer s szmtgp-rendszer alap szabadalmaikrt. Az LGE pedig folyamatosan egyenlti ki a Microsoft sajt szabadalmai rtkt, amennyiben azok az LGE
ltal gyrtott Linux-alap termkekhez kapcsoldnak.
"A kt cg egyttmkdse s ez a megllapods lehetv teszi, hogy az LG sokkal fejlettebb telekommunikcis megoldsokkal szolglja ki fogyasztit" mondta Jeong Hwan Lee, az LG Szellemi Tulajdon Kzpont gyvezet igazgat helyettese.”
rtkels:
Ez a megllapods csak egy pldja annak, hogy hogyan igyekszik a Microsoft hidat pteni versenytrsak kztt klnbz ipargak szellemi tulajdon licence ltal. Mivel mindkt cgnek azonosak a cljai s szeretnk a fogyasztik ignyeit kielgteni, ezrt az sszefogs ltal eredmnyesebbek lesznek, gyorsabban tudnak fejleszteni s knnyedn le tudjk hagyni a tbbi versenytrsat.
2.)
A Bristol-Myers Squibb, a Gilead Sciences s a Merck Co. bejelenti, hogy kzsen fejleszt ki fix adagols HIV elleni gygyszert hrom ksztmny kombincijval
New York, Foster City (Kalifornia), Whitehouse Station (New Jersey), 2004. mjus 18., kedd (Business Wire/OTS-Cgvonal) - Mindhrom vllalat tmogatja az USA Egszsggyi Minisztriumnak felhvst, hogy tbb lehetsget teremtsenek a fejld orszgokban l HIV-fertzttek kezelsre.
A hrom cg egyttmkdse, a hrom szabadalmaztatott HIV/AIDS-gygyszer kzs, fix adagos vltozatnak kifejlesztse plda nlkl ll vllalkozs a HIV gygytsa tern. Mindhrom vllalat trzi a feladat jelentsgt: olyan egyszer kezelsi mdozatokat kell kidolgozniuk, amelyeket a szegnyebb orszgokban is alkalmazhatnak.
A fix adagos vltozatok egyetlen tablettba srtve tbb gygyszert is tartalmaznak, ezzel leegyszerstik mind a gygyt szemlyzet, mind a betegek dolgt. A kifejlesztend fix adagos kombinci hrom alkotrszbl kett a Gilead termke: a Viread(R) (tenofovir disoproxil fumarad) illetve az Emtriva(R) (emtricitabin). Mrciusban a Gilead krvnyezte az egyeslt llamokbeli s az eurpai hatsgoknl, hogy engedlyezzk e kt gygyszer kzs vltozatnak forgalmazst. A javasolt kombinci harmadik tagjt, az efavirenzet az Egyeslt llamok, Kanada s az eurpai orszgok terletn a Bristol-Myers Squibb forgalmazza Sustiva(R) (efavirenz) nven, mg a vilg tbbi trsgben Stocrin(R) (efavirenz) mrkanv alatt ismerik, s a Merck hlzatn keresztl rtkestik.
A Bristol-Myers Squibb Company, a Gilead Sciences, Inc. s a Merck & Co., Inc. most arra kszl, hogy a hrom gygyszer fix adagos kzs vltozatnak engedlyezst is krelmezze. Azt a lehetsget is megvizsgljk, hogy kezdetben a hrom gygyszert kzs csomagolsban forgalmazzk, s csak ksbb fejlesszk ki a fix adagos kzs vltozatot.
rtkels:
Figyelembe vve a betegsg sszetett jellegt s azt, hogy a vilg szegnyebb trsgeiben milyen nehzsgekbe tkzik a betegek kezelse s gygytsa, ideje volt mr, hogy a gygyszercgek egyttmkdjenek, s kzs erfesztseket tegyenek az jszer megoldsok kidolgozsa rdekben. Ez az j megolds taln hatsos lesz.
3.)
Kzs infokommunikcis K+F stratgia
Kzel 40 trsasg rta al jnius 11-n a Mobilits s Multimdia Nemzeti Technolgiai Platform ltrehozatalrl szl szerzdst.
Tavaly decemberben a Magyar Telekom kezdemnyezsre, 33 hazai cg s intzmny rszvtelvel alakult meg a Mobilits s Multimdia Klaszter, amely a mobil s multimdis technolgikkal kapcsolatos kutats-fejleszts terletn igyekszik egyttmkdst kialaktani. A Multimdia Nemzeti Technolgiai Platform (MMPlatform) ltrehozatalt a klaszter tagjai kezdemnyeztk abbl a clbl, hogy az infokommunikcis iparg egyb szereplinek bevonsval egy hossz tv kutatsi stratgit dolgozzanak ki - mondta Pukler Gbor, az MMPlatform megvlasztott elnke, a Magyar Telekom zletfejlesztsi igazgatja. A platform mkdshez a Nemzeti Kutatsi s Technolgiai Hivatal is hozzjrult 36,7 milli forinttal.
Szleskr sszefogs
Az MMPlatform egy nyitott kezdemnyezs, amelynek alapti kztt megtallhatk az iparg globlis jtkosai, mint az Ericsson, a HP, a SUN, vagy Magyarorszg jelentsebb hrkzlsi szerepli, mint a Magyar Telekom vagy a GTS-Datanet. A Platform meghatroz szerepli tovbb a legnagyobb kutats-fejlesztsi potencillal rendelkez hazai egyetemek, mint a BME, ELTE, Pzmny Pter, Pannon Egyetem, illetve a nemzetkzi szntren is kiemelkeden teljest kis- s kzpvllalkozsok, mint pldul az Innomed, az Adverticum, a port.hu, a Cellum, vagy az AITA.
Lemk Gbor, a Mobilits s Multimdia Klaszter Iroda vezetje elmondta: az elmlt fl vben a klaszter tagjai sajt forrsbl 10 j K+F projektet indtottak el, tbbek kztt egszsggyi, illetve kzlekedsinformatikai terleteken; grete szerint a projektekkel kapcsolatos els eredmnyekrl nhny hten bell szmolnak be.
rtkels:
A megllapod felek kzl mindenkinek elnys az egyttmkds, mert egytt sokkal hatkonyabban tudjk a trsadalmi ignyeket kielgteni. Kln-kln nem lett volna r pnzk, hogy ltrehozzk ezt a Platformot, de kzs tkbl s llami tmogatsbl sikerlt. Mindenkppen hasznos ez a megllapods, mert a kzjt szolglja.
Forrsok:
www.gvh.hu
http://gyor.ingatlan.hu/index.php?mn=hu,kat,cikk@show&cikkid=2524&kezdokategoria=145
http://cc.bingj.com/cache.aspx?q=hazai+lizingpiac+fejl%C5%91dese&d=76804869857582&mkt=hu-HU&setlang=hu-HU&w=a34da930,23e5b981
http://cegvezetes.cegnet.hu/2003/10/lizing:-mindenre-jo
http://cc.bingj.com/cache.aspx?q=versenytarsak+egyuettmkoedese&d=76852868634235&mkt=hu-HU&setlang=hu-HU&w=d07e48ca,16662638
http://ots.mti.hu/news.asp?view=1&newsid=28491
|