|
A hazai lzingpiac kialakulsa
A lzing olyan gyletfajta, ahol kt szerepl, a lzingbead s a lzingbevev meghatrozott idre kt egymssal szerzdst. A lzingbead vllalja, hogy a szban forg eszkzt, a lzingtrgyat megvsrolja, s a lzingbevev rszre tengedi annak hasznlati jogt. Cserbe a lzingbevev kteles lzingdjat fizetni, amely a vtelr kamatokkal nvelt rtknek adott naptri idszakra es rsze (hnap, v… stb.). A lzingszerzds lejrtakor a lzingtrgy automatikusan, vagy maradvnyrtk megfizetse ellenben a lzingbe vev tulajdonba kerlhet, attl fggen, hogy hogyan llapodtak meg a lzingszerzds megktsekor. A lzing jellemzen tbb kiegszt szolgltatst is magban foglalhat, pldul: biztostsi, vagy vmgyintzs, szllts… stb.
A lzing trtnete egszen az korig visszavezethet. I e. 2000-ben Mezopotmiban mezgazdasgi szerszmokat hasonl formban bocstottak rendelkezsre. Ksbb, 1852-ben Bell Telefon Trsasgnl a telefonkszlkeket csak brleti dj ellenben lehetett hasznlni. A birtokbaads itt vlt el a vtelr kiegyenltstl. Majd 1952-ben megalakult a United Leasing Corporation, az els szakosodott lzingfinanszroz trsasg.
Magyarorszgon 1970-ben a 66/1970 PM rendelet nyilatkozott az lleszkzk feladatszer brbeadsrl. 1989-ben a Trsasgi Trvnyben meghatroztk a prompt lzing idszakt. 1992-ben a Trsasgi Adtrvnyben megfogalmaztk, hogy mr pnz is kell a lzinghez, de megjelent a kamatmentes rszlet is. 1996-ban pedig mr a Hpt-ben olvashatunk az EU konform szablyozsrl.
Napjainkban a lzingnek kt fajtja van. Megklnbztetnk pnzgyi s operatv lzinget. Ezen bell a pnzgyi lzing lehet zrt vg vagy nylt vg. A pnzgyi lzing olyan zleti megllapods, mely szerint a lzingbead megvsrolja a lzingbevev ltal kivlasztott jszgot, azaz a lzingtrgyat azrt, hogy annak hasznlatt a lzingbevevnek djfizets ellenben tengedje. A futamid vgn a lzingelt eszkz zrt vg pnzgyi lzing esetben az utols lzingdj megfizetsvel automatikusan a lzingbevev tulajdonba kerl, nylt vg pnzgyi lzingnl pedig a lzingbevevnek joga van kijellni a leend tulajdonost. A pnzgyi lzing sorn a jszg vgig a lzingbevev knyveiben szerepel, azonban a tulajdonos a lzingbead.
Az operatv lzingnl a tulajdonos a tulajdonban lv jszgot a vevnek meghatrozott idtartamra djfizets ellenben tadja. A tulajdonos a hasznlatot korltozhatja, de az zemeltets kockzatait s kltsgeit a lzingbe ad s a lzingbe vev megosztja egyms kztt. A lzingbe ad egyb szolgltatsokat is vllalhat a lzingbe adson kvl. Az elre meghatrozott futamid vgn a jszg visszakerl a tulajdonoshoz, aki azt jra lzingbe adhatja, vagy tovbbrtkestheti. Az operatv lzingnl a lzingtrgy rtke nagyobb a pnzgyi lzingnl a lzingbe ad szmra, hiszen a hasznlat utn jra visszakerl hozz a lzing trgya.
A lzingcgek sszestett adataibl kimutathat, hogy e pnzgyi szolgltatk segtsgvel megvsrolt eszkzk rtke 2002 els flvhez kpest az idn jlius 1-jig 22,9 szzalkkal, 444,7 millird forintra ntt. A korbbi dinamika ennl magasabb volt, ami (br az ilyen tpus sszevets a nyilvntartsi rendszer mdosulsa miatt nem felttlenl ad vals kpet) a gazdasgi nvekeds mrskldsnek logikus kvetkezmnye lehet.
A folytatsban arrl rok, hogy a lzing mely terleteken terjedt el haznkban. A legkorbban Magyarorszgon az autlzing terjedt el. Elsknt leginkbb cgek ltek ezzel a konstrukcival, ksbb viszont a magnszemlyek arnya folyamatos nvekedst mutatott. Azonban a fellendls utn, most a gazdasgi vilgvlsg hatsra hanyatls kvetkezett be ezen a piacon. Az nrsz mrtke nagyon alacsony lett, a csalsok szma s a fizetskptelen gyfelek szma ntt. j autbl egyre kevesebbet adnak el. Nem egyszer az autlzinggel foglalkozk helyzete. Az adatok szerint 2005-ben 199.065 db j autt adtak el Magyarorszgon, mg 2006-ban 187.842 db-ot. Ez tbb mint 5%-os cskkens. Radsul mg 2005-ben 67,8% volt a finanszrozott j kocsik arnya a teljes piacon bell, addig 2006-ban mr csak 59,4%. Cskken a piac, cskken a finanszrozsok szma. A cskken darabszm mellett a finanszrozott jrmvek szma is cskkent. Igaz, nem olyan jelents mrtkben, de a klnbsg tbb mint egy szzalk, 2005 javra. Ha sszefoglaljuk a paramtereket, akkor jl ltszik a helyzet. Az j autk rtkestse 5,6%-kal, az j autk finanszrozsi arnya 8,4%-kal, a hasznlt autk rtkestse 8,5%-kal, a hasznlt autk finanszrozsi arnya 1,2%-kal, a finanszrozott rtk szemlyautk esetben 2,4%-kal, s az ner tlagos mrtke 3,6%-kal cskkent. A lejrt kvetelsek arnya azonban 1,2%-kal ntt. Feltehetnnk a krdst, hogy akkor az emberek mirt lzingelnek gpjrmvet? Azrt, mert ltalban magnszemlyeknl kevs az ner, a lzing felttelek viszont kedvezek s a „hitel” fedezete maga az aut.
Az autlzing mellett egyre jobban terjed haznkban az ingatlanlzing. Ingatlanlzing sorn lzingkltsgek az ingatlan hasznlatval prhuzamosan, temezetten jelennek meg. Testre szabott konstrukci alakthat ki ha valaki ingatlant lzingel. Az ingatlan ltalban elg fedezetet nyjt, nincs szksg kiegszt biztostkok bevonsra. Elnye, hogy akr ner nlkl is ingatlanhoz lehet jutni. Ez egy rugalmas konstrukci, vllalatok s magnszemlyek egyarnt ignybe vehetik. Magasabb az illetkfizetsi teher a hitelhez kpest, s az indul kltsgek jellemzen magasabbak. Negatvum viszont, hogy llami tmogats nem vehet ignybe s ez a konstrukci jellemzen drgbb, mint a hitel. Azonban a kockzatok a Lzingbevevnl maradnak. Fontos mg megjegyezni, hogy a Lzingbevev nem tulajdonos, csak tulajdonosi jogokat gyakorol.
Sok esetben az ingatlanlzing legfontosabb tulajdonsgaknt emelik ki, hogy idelis konstrukci nagy rtk ingatlanok finanszrozsra, hiszen a tulajdonjog csak a futamid vgn kerl a Lzingbevevhz. Ezen kvl azonban tbb olyan eset is van mg, amikor kedvezbb lehet ktszer illetket fizetni a hitel egyszeri illetkfizetsi ktelezettsghez kpest.
Kevs az ner, s a Lzingbevev nem jogosult llamilag tmogatott lakshitelre, pldul azrt mert nem els lakst kszl megvsrolni, vagy azrt, mert laksignye kvl esik a mltnyolhat finanszrozsi krn. Ilyenkor lehet megolds a lakslzing, hiszen az ner mrtke j laksnl akr 0% is lehet, s hasznlt laksok esetben sem jellemz a 20%-nl nagyobb ner.
Msik, gyakran elfordul eset, amikor a Lzingbevev cge, vllalkozsa nevre szeretne lakst, hzat vsrolni. A lakslzing jellemzen a pnzgyi lzing konstrukci, ezen konstrukci esetben pedig a lzingdj kamata biztosan elszmolhat, nylt vg pnzgyi lzing esetn ezen fell mg a lzingdj F-ja is lerhat kltsgknt. rdemes figyelembe venni, hogy a jelenleg hatlyos szablyozs szerint vente 2% amortizcit is el lehet szmolni.
Mint ahogy mr emltettem, nemcsak magnszemlyek lzingelhetnek ingatlant, hanem vllalkozsok is. Az ingatlanlzing vllalati tpust ltalban kt rszre szoktk osztani. Lehetsg van mr meglv ingatlanok finanszrozsa, s elfordulhat az is, hogy mg csak a tervek vannak meg, valamint a jogers ptsi engedly is legalbb folyamatban van. Az ingatlan megvsrlsnak, illetve az erre felpl ltestmny ptsnek kltsgeit a Finanszroz fedezi projektfinanszrozs konstrukciban. Az elbrls fedezeti rtk s cash flow alapon egyarnt lehetsges, kltsgvetsi s megtrlsi kalkulcit azonban mindkt esetben be kell nyjtani.
sszegzsknt megemltem a lzing nhny elnyt s htrnyt. A pozitv oldala az, hogy jellemzen kisebb vagy nulla nervel akr hitelkptelen vllalkozsok/ magnszemlyek is ignybe vehetik. Gyors az elbrls, s gyakran rugalmasabb a fizetsi temezs (pl. szezonlis bevtelekhez alkalmazkodhat). Emellett a lzing adzsi elnykkel jr a kltsgek lersban. A lzingbevevknek azonban a lzing htrnyaival is szembe kell nznik: A futamid vgi tulajdonszerzs kevsb biztostott, mint a hitel esetben, mert knnyebben felbonthat a szerzds a lzingbead ltal (akr kisebb fizetsi elmarads vagy - ha a szerzds tartalmazza - a szomszdok panaszai alapjn is). sszessgben a tbbszri tulajdonvlts magasabb illetkkel jr, ami drgtja a konstrukcit (mg ha nem is azonnal jelentkezik ez a kltsg).
Forrsok:
www.lizing.hu
http://www.vallalkozas-online.hu/jog_lizing.htm
| |