Merre tart a rkkutats?
Mellrk
Ez a rk-fajta a leggyakoribb ni rkos megbetegeds. A korai felismersben egyre jelentsebb szerepet jtszik a nk nvizsglata. Ezen kvl ma mr megprbljk azokat a gneket megkeresni, amelyek a mellrk kialakulsrt felelsek. Ez fknt fiatal nknl jtszik jelents szerepet. Nagyon fontos, hogy a klnbz tumorokat s rizikfaktorokat minl elbb flismerjk, hogy a megelz gygyszerek minl elbb bevetsre kerlhessenek. Egy jelenlegi kezelsi md a klinikai vizsglat: ekkor a pcienst mr az operci eltt kemoterpis kezelsnek vetik al. gy a tumor kisebb lesz, ezltal gyakran a mell eltvoltsa nlkl lehet operlni.
ttrst az els monoklonlis antitest, a herceptin alkalmazsa jelenthetne, amely azonban csupn minden negyedik betegen segt, s csak bizonyos tpus mellrk esetn. Viszont mgiscsak egy alternatvt vagy kiegsztst jelenthet az opercihoz a kemoterpival egytt. Ez lehet a kezdet, s egyben remnyt adhat a kvetkez tz-hsz vben arra, hogy kifinomult gygyszereket fejlesszenek ki, amelyek kizrlag a tumor-sejteket tmadjk meg. Jogosan remnykedhetnk teht a tkletes gygymd kifejlesztsben. Akr mr tz ven bell is.
Szj- s torokrk
Ennek a rk-tpusnak legfbb okai a dohnyzs s az alkohol-fogyaszts. Mivel ma egyre tbb n dohnyzik, a ni betegek szma valsznleg nni fog a kvetkez vekben, br ma mg gyakrabban fordul el frfiaknl.
A terpik clja a jvben mindenkppen az olyan kemo-radioterpia, amellyel nem vagy csak rszben van szksg lzeres szerveltvoltsra. Az ilyen jelleg kemo-radio kombinlt kezelsek jelenleg kiprblsi stdiumban vannak. Tanulmnyok sokat gr eredmnyeket mutatnak, teht valszn, hogy a gge eltvoltsa nlkl is sikerl majd mtteket vgrehajtani. A kutatk remnyei ezen kvl molekulris biolgiai s genetikai vizsglatokra is alapoznak. A cl az, hogy meg tudjk llaptani, kinl melyik terpis mdszer a legclravezetbb. Ma mr az immunterpit is prbljk s taln mr a kzeljvben is elrhet lesz.
Brrk
Ha idejben felismersre s eltvoltsra kerl, akkor szinte 100 szzalkos biztonsggal gygythat ez a rk-tpus. Jelenleg a korai felismersre folynak intenzv kutatsok. Ezen kvl a tudomny arra is keresi a vlaszt, hogy tulajdonkppen hogy jn ltre a brrk. Pontos felismersekkel ugyanis jobban ltnk a clt. A terpis mdszerek kifejlesztsnl pedig a genetikban bznak. Jelenleg sajt genetikai anyaggal ksrleteznek, ami azt jelenti, hogy rkos szveteket tenysztenek, genetikailag megvltoztatjk, majd a pciensbe fecskendezik abban a remnyben, hogy szervezete flismeri a testidegen anyagot, gy meggygytja nmagt. Ez azonban egyelre gyerekcipben jr. Taln tz-hsz v mlva mr annyira elrehaladnak a mdszerek, s a lakossg lesz annyira jl informlt, hogy nem lesznek mr ksn felismert brrkos megbetegedsek. A sajt genetikai anyaggal folytatott kezels lenne tnik teht a legclravezetbbnek. Elmletileg a molekulris genetika kpes legyzni a rkot. |