|
Shidokan karate
Trtnete s a nv eredete
A SHIDOKAN KARATE TRTNETE
A shidokan karate megalaptja s egyben vezetje, Yoshiji Soeno 1947. szeptember 9-n szletett Torokozawa-Shi vroskban. Mg kisgyermek volt, mikor szleivel Tokiba kltztt, ahol judot s kendot tanult. 1957-ben, mg a kyokushinkai hivatalos bejegyzse eltt lett az Oyama-dojo nvendke, mindssze 10 vesen. Itt az eredeti kyokushinkai felfogst sajttotta el: sosai Oyama gyakorolta s tantotta a kesztykkel vvott thai tpus kzdst is. Emellett a tananyag rsze volt a judo-bl tvett fldharc- s dobsanyag. Soeno ezeken a tantsokon ntt fel, Sosai mellett olyan oktatktl tanulhatott, mint Kurosaki, Matsushima, Mizushima, mint kamasz egytt edzhetett a Thaifldn kihvsos mrkzseket vv Kurosakival, Nakamurval s Fujiharval.
A tanultakat 1969-tl kamatoztatta a dojo-n kvl, mikor mint a Johsai egyetem nvendke az egyetem keretein bell sajt dojo-t nyitott s megkezdte versenyzi karrierjt. Az ez vben megrendezett els japn bajnoksgon folyamatos KO-gyzelmekkel menetelt a dntig, ahol Terutomo Yamazaki, a „Kyokushin Srkny” lltotta meg, gy ll. lett. A kvetkez vben a bronzrmet vehette t, miutn az eldntben ismt Yamazakitl kapott ki, a lll-lV.helyrt vvott mrkzst pedig KO-val nyerte. Ezek utn fogalmazdott benne a gondolat, hogy mint Sosai 1954-ben, mrkzssorozatot vv Thaifldn, s gy jra bizonythatja a japn karate erejt. A felkszlst 1971-ben kezdte el, gy az az vi japn bajnoksgon nem indult, a kvetkez vben az V. helyezettnek jr trfeval bcszott a kyokushinkai kzdelmektl. Folyamatosan vvott thai-box kzdelmeket Japnban, fellpett minden versenyen, bemutatn, s egy pontozsos gyzelem kivtelvel sszes meccst kitssel nyerte. Megnyitotta a Soeno Gym-et, itt kyokushinkai karatt s thai-boxot oktatott, s itt kszlt meccseire is. A kemny kzdelmekre fogkony japn kznsgtl kt becenevet is kirdemelt: a Johsai Tigrise s a Kyokushin Tigris.
1974-ben jtt el ideje a thai mrkzseknek: Yamazakival egytt Bangkokba utazott, ahol meglehetsen naivan a Ratchadamnoen Box Stadion szervezjnl, Hasatnl jelentkezett. Hasat rthet mdon nem jellte az ismeretlen japn karatekt fontos ttmeccsre, de adott neki egy lehetsget: szakon, Chiang Mai-ban mrkzhetett. Els ellenfelt szinte a kezd pillanatokban megfogta egy tobi jodan hiza gerivel, majd a msodik menetben egy elemi erej jodan ushiro mawashi gerivel vget vetett a kzdelemnek. Kvetkez kzdelmre ersebb ellenfelet kapott: a thai versenyz erteljes combrgsaival tbbszr is megrogyasztotta Soeno-t, aki a szorult helyzetbl egy tobi mawashi gerivel szabadult: nyakon tallta s kittte ellenfelt.
Kt ilyen ltvnyos s egyrtelm gyzelem, valamit Soeno kzdszelleme mr engedkenyebb tette a szervezket: megmrkzhetett a hivatalos thai bajnokkal. Reiba, a „Muay Thai Fekete Ura” kornak legkpzettebb harcosa volt, klasszist csupn a „Fekete Kobra”, sosai Oyama egykori nagy ellenfelnek tudshoz tudtk mrni. Tbbszr gyztt ms stlusbeliek ellen, szmos ellenfelt juttatta maradand srlsekkel krhzba, s harci tudst mint egy hrhedt bangkoki gang tagja szmtalan esetben tesztelhette az utcn is. Soeno sajt bevallsa szerint egyetlen ellenfeltl sem tartott ennyire, s minden eddiginl gondosabban kszlt fel a mrkzsre. A hres Lumpinee Stadionban megtartott meccsen mindkt kzd azonnal tmadsba lendlt, majd egy kemny belharc sorn a japn karats egy hirtelen fejre leadott tssel lettte rivlist, aki nem tudta folytatni a mrkzst.
Kvetkez ellenflnek Reiba btyja, Daya jelentkezett. A rendkvl brutlis, szmos szablysrtssel tarktott mrkzsen a 4. menetben Soeno meglehetsen meglep technikt vlasztott: a levegbe ugorva knykkel fellrl ttte meg ellenfele koponyjt. Daya koponyacsontja megrepedt, s nemcsak a kzdelmet vesztette el, a versenyzssel is fel kellett hagynia. A kvetkez meccs s egyben az egsz kzdelemsorozat lezrsa a Reiba elleni visszavg lett volna, de a kitztt idpont eltt ngy nappal Reiba egy utcai bandk kztt zajl tzharcban lett vesztette. A nemrg mg nnepelt bajnokot utols tjra csupn a nagy ellenfl, Yoshiji Soeno ksrte.
A Kyokushin Tigris az elmaradt meccs ellenre is befutott ember lett: a Lumpinee Stadionban ngy meccset vvott telthz eltt, mindegyiket KO-val nyerte. Az 1975-ben megtartott els kyokushinkai VB-t a thai meccsek miatt lemondta, de mit sem rtott npszersgnek: bekerlt a Karate Baka Ichidai kpregny-sorozatba, s kt vtizeddel ksbb megalkotott Street Fighter Game szmtgpes jtk hseit, Reyt s Sagatot rla s Reibrl mintztk.
Japnba vglegesen hazatrve mint hivatsos oktat dolgozott tovbb. A Soeno Gym gyzelmei s mdiaszereplsei miatt hress vlt, sosai Oyama pedig 4. dannal s branch chief-i kinevezssel honorlta munkssgt. Ugyanakkor fokozatosan szakmai ellentt alakult ki kzttk. Yoshiji Soeno folyamatosan s hibavalan szt emelt a kihon s a kata lland vltoztatsai, a judo s a thai elemek trlse ellen, valamint javaslatot tett a knock-down versenyszably mellett kesztys versenyek bevezetsre is. Sosai ezeket a javaslatokat elutastotta, mg vgl 1981-ben szaktsra kerlt sor.
Az j stlus neve shidokan lett, melyet a World Karate Association Shidokan fog ssze a vilgon. A szvetsg jelenleg kzel 50 orszgban kpviselteti magt. 1998-ig kzponti irnyts folyt Japnbl, az eurpai szvetsg akkor 16 taggal az v elejn alakult meg shihan Richard Gilles francia mester vezetsvel.
Magyarorszgra 1998-ban jutott el a shidokan karate. A Nizzban megrendezett Vilgkupn a magyar csapat mint meghvott vett rszt. A kyokushinkai szablyokhoz szokott magyar versenyzk a szokatlan szablyok ellenre is remekl helytlltak: Kovcs Erzsbet s Zsiga Zsolt lll., Kiss Attila V. helyet szerzett. Az eredmnyek s magyarok hozzllsa felkeltettk shihan Gilles figyelmt, s meghvta ket edztborozni sajt dojo-jba. Itt ismertette velk kancho Soeno koncepcijt, s felajnlotta segtsgt. 1998-ban kerlt sor Dunajvrosban az els, nagy kznssikert aratott bemutat versenyre, melyet shihan Gilles is megtisztelt jelenltvel. A Magyar Shidokan Karate Szvetsg (amely ma Magyar Shidokan Karate s Thai-box Szvetsg nven mkdik, nevben is jelezve, hogy a karate mellett a thai-box tbb vezredes hagyomnyait is felvllalja), 1999. tavaszn alakult meg.
A stlus rvid magyarorszgi mltja ellenre is figyelemremlt versenyeredmnyekkel rendelkezik. A teljessg ignye nlkl: Lekner Zsolt vilgbajnoki cmmel, Srkzi Rbert VB msodik helyezssel, valamint Thai-box Vilggla gyzelemmel, Kiss Attila EB-bajnoki cmmel, Kreutzer Adrienn, Lekner Zsolt s Szecsei Szilrd VK-gyzelemmel, Kovcs gnes, Zsiga Zsolt s Vmosi Pter EB-bronzremmel dicsekedhet.
A SHIDOKAN NV JELENTSE
A shidokan nv hivatalos rtelmezse: a harcosok tjnak kzssge. A kvetkez szavakbl tevdik ssze:
Shi - harcos. Jelenthet szamurjt is, de itt hasznlatos rtelmezse a harcos. Kancho azrt vlasztotta ezt a szinonmt, hogy ezzel is jelezze, iskolja brki szmra nyitott, minden trsadalmi ktttsgtl fggetlenl.
Do - (szellemi) t.
Kan - kzssg.
A shidokan nv a kvetkez koncepcit fedi: 1919 ta a karatnak szmos iskolja fejldtt ki. Ez rendben is van, hiszen szmos klnbz alkat, habitus ember ltezik, gy mindenkinek ms-ms technikra, felfogsra van szksge. Viszont komoly baj, hogy az iskolk (elssorban sportpolitikai okokbl) hangslyozzk klnllsukat, s elfeledkeznek kzs gykereikrl. Az alapvet kzs pont pedig a harc.
A harcosok kzssgnek brki tagja lehet, aki vllalja megmrettetst. Ugyanakkor ez nem az egyetlen, mg kevsb az egyedl dvzt t. Nincsenek rosszabb s jobb stlusok vagy mindegyik j, vagy az sszes rossz. Csupn ms alkat, felfogs, jellem emberek vannak.
A karate egyrszt viselkedsforma, msrszt viszont kzdrendszer. Legyen elsdleges cl vagy eszkz, a kzdelem tanulsa ad a karatnak igazi rtelmet. Ezt sosai Masutatsu Oyama, kancho Soeno mestere fogalmazta meg tkletesen: a karate gyakorlharc nlkl olyan, mint a fa gymlcs nlkl. Az termszetes, hogy facsemetn nem n gymlcs, s minden fa ms gymlcst terem. De az sszes karatsnak, mikor eljut a megfelel szintre, el kell kezdenie s egsz karats letben lehetsgei, kpessgei s rdekldse szerint gyakorolnia kell a kzdelmet. Ugyanakkor ezt csak ellenrztt krlmnyek kze teheti, s tudst nemtelen clokra tilos felhasznlnia. Ahogy a Dojo Kun is megfogalmazza:
„Elutastjuk a magamutogatsbl vvott kzdelmet.”
(Yoshiji Soeno )
A do (szemben a 19. szzadban mg ltalnos jitsu megjellssel) szellemi utat jell. Hogy valaki jl kzd s ers, az mg kevs. Az ember az id mlsval hatatlanul meggyengl, ereje elenyszik. Ha csak erejre tmaszkodik, elveszti lba all a talajt. De ha llhatatosan s okosan fejleszti kpessgeit, lemedett korban is kpes lehet kzdeni. s ha a kemny prbatteleken t jellemt is fejleszti, relisan ltva lett, lete kiegyenslyozott lehet - s ez a karate-do lnyege.
„Az nfejleszts hallig tart, hiszen senki nem tkletes.”
(Masatoshi Nakayama)
| |