|
Ejternyzs
Azt hihetnnk, hogy az ejterny a modernkor technikusainak a tallmnya, s a replgpek megjelense, s alkalmazsa tette szksgess a ltrehozst. Ktsgtelen, hogy a mai ejternyk kifejlesztshez nagymrtkben hozzjrult a replstechnika fejldse, de ha utnanznk, kiderl, hogy az ejterny jval megelzte a replgp feltallst.
Az ejternyzs trtnete
Az els rsos feljegyzs Knbl szrmazik. Amely szerint Fokien csszr koronzsi nnepsgt 1306-ban "ejternyvel" val ugrsok tettk emlkezetesebb. Az ugrk bambuszndakra fesztett brlapokra s a derekukra erstettk a kteleket, majd fkrl s tornyokrl ugrottak. A lers szerint srtetlenl jutottak a fldre. A kezdeti ksrletek utn hossz id telt el, mg egy kzpkori tuds Bacon Roger tudomnyosan is lerta az ejternyt, mint a test zuhanst ksleltet felletnek a lehetsgt. 1500 krl Leonardo da Vinci elsknt a szerkezet mkdsi mdjnak helyes elmleti magyarzatt is kifejtette. gy kpzelte: vzhatlan vszonbl ksztett 12 l szles s ugyanolyan magas storponyvval veszlytelenl leereszkedhetsz brmilyen magasrl." Hasonlkppen rta le tervt a magyarorszgi szrmazs Verancsics nev dalmt pspk is. Az ltala ksztett szerkezettel 1617-ben mr gyakorlati ksrleteket is vgeztek. A kezdeti lpseket kvette nhny nem jelents ksrlet is. Ezek kzl egy prblkozs rdemel emltst: egy Szimeon pap fia nevezet ember 1730-ban ejternyjvel egy magas sziklafalrl sikeres ugrst hajtott vgre.
Az els bizonythat ejternys ugrsok 1777-ben Joseph Montgolfier nevhez fzdnek. Az ltala ksztett szerkezettel tbb sikeres ugrst hajtott vgre egy magas fszer tetejrl. Kt vvel ksbbi ksrleteinl kupoljt mr flgmb alakra tervezte s tmrjt 2,5 mterben hatrozta meg, aljra kosarat rgztett. Egy 35 mter magas toronybl - llatokkal - sikeres ksrleteket vgzett. Louis Sebastien Lenormand 1783-ban az ejterny gyakorlati kivitelezst mr szmtsokkal alapozta meg. Az ltala tervezett ejterny tmrje 4,5, a kupola magassga 2 mter, fellete 16 m2 volt. (a ma mg hasznlt kezderny fellete 74 m2). Nagyszm kznsg eltt vgrehajtott ksrletei eredmnyesek voltak. Szmtsai s gyakorlati eredmnyei hozzjrultak, hogy ksbb a biztonsgos ejternyt megalkossk. Ma is az a nemzetkzi elnevezse az ejternynek, ahogy hvta szerkezett: "Parachute". Sajnos Lenormand egy ugrsnl slyosan megsrlt, majd nhny nap mlva meghalt.
Az eddigi ksrleteknek volt egy jelents hinyossga: sohasem emelkedtek a termszet vagy a mestersges ptmnyeknl magasabbra s minden szerkezet merevtssel kszlt. A XX. Szzad kezdetn az ejterny fejldsnek nagy lkst adott, amikor a lgcsavar forogni kezdett. Feltalltk a replgpet. A kezdeti ttrk mg nem hasznltk, mivel igen kis magassgon s sebessggel repltek. Sem mdjuk sem idejk nem lett volna a hasznlatra. A repls hatalmas temben fejldtt, hamarosan 100 Km/h feletti sebessggel s mind magasabban repltek. A fejldssel prhuzamosan azonban a katasztrfk szma is megntt. Ezrt volt hatalmas igny egy j ejternytpus kifejlesztsre. Olyan ejternyt kellett kszteni, amelyet a pilta llandan magn visel, s amelyet tetszs szerint - automatikusan s kzi ervel is - tud nyitni. Az els ilyen ejternyt Gleb Jevgenyevics Kotyelnyikov (1872-1944) orosz feltall ksztette. A fejlesztsei sorn eljutott odig, hogy ejternyje lnyeges vonsaiban mr megegyezett a mai krkupols konstrukcikkal. Az akkori elterjedst nagyban gtolta, hogy az akkori Oroszorszg s a tbbi kapitalista orszg vezeti akadlyokat grdtettek az ejterny alkalmazsa el. Mondvn: az ejterny kros a repls szempontjbl, mert arra csbtja a piltt, hogy veszly esetn veszni hagyja a gpet. 1912-ben mr az ejterny szilrdsgt prbltk Tbb zben sikeresen dobtk le 80 kg-os sllyal, 1913-ban az orosz Osszovkijsz a Szajna egyik magas hidjrl ugrott szintn sikeresen. Replgprl az els ejternys ugrst 1912-ben Albert Berry hajtja vgre St. Louisban. Ezt kveten Pgaud ugrik replgprl 1913-ban. Heinecke 1917-ben 100 m-rl ugrik gpbl, s sikeresen r fldet. Ennek ellenre csupn 1917 vgn rendszerestik az ejternyt - igaz elsknt- a csszri nmet hadseregben.
Ahogy fokozdtak a repls sebessgei s magassgi teljestmnyei, gy vlt ltalnosabb a Kotyelnyikov ltal javasolt kzi kiolds rendszer. E mdszer tkletestsben az amerikai Irvin szerzett nagy rdemeket, szerkeszts, hajtogats, s elhelyezs szempontjbl mr a 1920-as vek elejn a jelenleg hasznlt menteszkzz tette. Mr az l. vilghbor idejn voltak tervek, hogy nagy ltszm ejternys katont vetnek be, de ez a hbor befejezse miatt elmaradt. A kt hbor kztt komoly erfesztseket tettek az ejterny fejlesztse rdekben fleg az Angolok, Francik s Amerikaiak. Nagy ltszmban ejternys egysgeket a nmetek alkalmaztak 1940 mjusban. Ezzel gyakorlatilag ksz a ma is hasznlt ejterny. Termszetesen a mai napig mg sokat fejldtt, st a fejlds mg nem fejezdtt be, de ez mr egy msik tma. Ez mr a mai kor technikja.
Szerz: Petren Pter
| |