|
A tetovls trtnete
A tetovls trtnetrl lthat e httl killts Bcsben a termszettrtneti mzeumban (Naturhistorisches Museum). Az augusztus 6-ig nyitva tart trlat ennek az si szoksnak a trtnett, hagyomnyait mutatja be.
A tetovls trtnete
Egykor cirkuszmvszek alkalmaztk ezeket a brkre vitt mintkat, figurkat. A hatvanas vekben a tetovls az egyni szabadsg s az nmegvalsts kifejez eszkzv vlt. Mint oly sok ms lzadsi megnyilvnuls, ez is szles krben elterjedt a trsadalomban. A killts vezredek tvlatba vezeti vissza a ltogatt - egszen tzi korig. Az tetovlsai trtnetekrl meslnek, s bepillantst engednek a brmintzs cljba, jelentsgbe.
Ezt a testfelleti mvszetet tabuk s tabuszegsek egyarnt jellemzik. Divatidszakok s s vtizedekig tart tiltsok korai vltogattk egymst. A tetovlst a keresztny kzpkorban tiltottk, majd jjszletett, s a XIX. szzadban virgkort lte. A ltogat nemcsak a trtneti fejlemnyekrl, hanem a tetovls sz titokzatos eredetrl is ismereteket szerez.
Kulturlis s trtnelmi sszefggsben a tetovls mindig is a trsadalmi vagy vallsi hovatartozst mutatta, az let egy-egy jabb szakasznak a kezdett vagy viseljnek trsadalmi helyzett jelezte. A tvel a brre juttatott jelkpek rvn jelzik a tetovltak azt is, hogy milyen kultrkrhz tartoznak.
Egyes korokban elterjedt volt, hogy ez a "dekorci" erszakkal, az illet akarata ellenre kerlt az illet brre. Az korban pldul a rmaiak fogsgukba kerlt ellensges harcosokat, rabszolgkat jelltek meg gy, a XX. szzadban pedig a nci Harmadik Birodalom knyszertett embereket arra, hogy az "azonosthatsg" vgett ilyen megalz megklnbztet jelzseket, szmokat viseljenek.
| |