|
A golf trtnete
A golf eredete messze az rett kzpkorig vezethet vissza. Termszetesen a renesznsz vszzadaiban ztt jtkot nem lehet sszehasonltani a ma ismert golffal s megfelel forrsok hjn a kt jtk kzti rokonsg sem bizonythat, annyi mindenesetre bizonyos, hogy a „goff” vagy „kolf” kedvelt idtltse volt a brit s nmetalfldi arisztokrcinak.
A golf trtnete
|
A mai golf a Skcia keleti partjain elterl, dimbes-dombos, homokos talajon szletett meg, a golfplya eredeti angol neve, a "links" is ezt takarja. Aberdeen, St. Andrews s Leith krnykrl indult vilghdt tjra ez a pratlan jtk, amely mra a vilg egyik legszervezettebb profi sportjv vlt. A golf mekkjnak szmt Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews 1754-ben jtt ltre s mig a legfontosabb szakintzmnye a jtknak, hiszen ez a klub adja ki ngyvente a golf szablyait, amely a vilg minden golfplyjn ktelez rvny.
|
|
A skt eredet golf rvid id alatt az egsz Brit-szigeten s rorszgban ismert s npszer lett, olyannyira, hogy a 19. szzad els felben tevkenyked Allan Robertson szemlyben megszletett az els profi golfoznak tekinthet jtkos. A legnagyobb hagyomnyokkal rendelkez versenyt, a British Opent 1860-ban rendeztk meg elszr, amit a szigetorszgban mig is nemes egyszersggel 'The Opennek' neveznek. A Prestwickben megtartott verseny els gyztest Willie Parknak hvtk, az elsnek jr dj pedig egy ezst kapcsos, vrs szattynbr v, a Challenge Belt volt. 1873 ta a Silver Claret Jug trfert (amely magyarul annyit tesz 'boroskancs') folyik a kzdelem, de az Open idei bajnoka, az amerikai Todd Hamilton 720.000 fontot is kapott gyzelmrt a kupa mell.
Ahhoz persze, hogy a golfbl mra ilyen nagy s sikeres zlet legyen, ki kellett lpnie Nagy-Britannibl. Ez a 19. szzad vgn trtnt meg, az Egyeslt llamokban ekkor honostottk meg a jtkot a Nagy-Britannibl tteleplt, elssorban skt jtkosok. Itt aztn risi karriert futott be a jtk. Ebben nagy szerepe volt annak is, hogy Eurpban a kt vilghbor s azok kvetkezmnyei nehz helyzetbe sodortk a golfot s a golfjtkosokat. Sokan kzlk az gret fldjn, az US-ban kerestek menedket s adtk tovbb tudsukat. Ennek ksznheten az 1920-es vektl egyre inkbb a tengerentlra helyezdtt t a golf kzpontja s az amerikai jtkosok dominancija is ettl kezdve meghatroz. Jellemz, hogy az utols jtkos, aki St. Andrews szltteknt nyert Opent, Jock Hutchinson, 1921-ben mr az USA szneiben tette ezt.
|
A msodik vilghbort kveten |
| A msodik vilghbor katasztroflis kvetkezmnyekkel jrt a brit golfletre, rengeteg plya sznt meg, mert katonai clokra hasznltk terletket. Ezrt nem is meglep, hogy a golf sport meghatroz alakjai a kvetkez vtizedekben az Egyeslt llamokbl kerltek ki. De a msodik vilghbor utni, Arnold Palmer, Gary Player s Jack Nicklaus fmjelezte amerikai golf legfontosabb eredmnynek azt tekinthetjk, hogy letre hvta a golfot, mint zletgat, amely segtsgvel ma tbb mint 50 milli ember hdolhat eme sportnak, letformnak.
A golf termszetesen a szigetorszgban is jra erre kapott, de ekkor mr nem mondhattk magukat egyeduralkodnak a britek az reg kontinensen sem. Svd, francia, nmet s spanyol jtkosok is ott voltak az amerikai mintra ltrejtt "European Tour" lmeznyben, s a vilghbork utni Eurpa els igazn nagy sztrja ppen a Hispn-flszigetrl rkezett fiatalember lett: Severiano Ballesteros.
Rszben a spanyol fenomnnek ksznheten Eurpa a '80-as vekben rte utol az Egyeslt llamokat, noha a pnzdjak a PGA Tour versenyein magasabbak, a jtk sznvonala az Atlanti-cenon innen rendezett profi versenyeken sem marad el az ottaniaktl. Ezt ltszik altmasztani, hogy a Ryder-kupt 1957 utn elszr 1985-ben hdtotta el Eurpa (igaz, 1977-ig csupn Nagy Britannia s USA legjobb profi golfozinak prharca volt a kupa), azta viszont 10 tallkozsbl hatszor az eurpaiak rlhettek, s egy dntetlen mellett mindssze 3 tengerentli siker szletett.
Ma a golf mr a fejlett vilgban, Ausztrlin t Japntl Argentnig mindenhol 'szedi ldozatait'. Aki egyszer belevg ebbe a nagyszer jtkba, annak trvnyszeren az lete rszv vlik, hiszen ez a jtk nemcsak a sportszersget s udvariassgot mindenekeltt szem eltt tart attitdje miatt fogja meg az embereket, hanem a termszetes krnyezetben eltlthet aktv szrakozsnak ksznheten az egszsgre s hangulatra gyakorolt pozitv hatsai miatt is. |
| |