Tollaslabda
A tollaslabda trtnete
A tollaslabda trtnete
A tollaslabda jtk tbb ezer ves mltra tekinthet vissza. Szmos se kzl emltsre mlt a knai „dsi-dsien-dsi”, az aztkok „indiaco”, a grgk „szfrika” s a rmaiak „paganika” nev jtka.
A tollaslabdzs igazi eldjnek Eurpban a „jeu volant” /repl jtk/ tekinthet, melyet a 17.szzadtl kezdve fleg fejedelmi udvarokban jtszottak.
A tollaslabda jtkot mai formjban a brit katonatisztek ismertk meg Indiban 1860 tjn „poona” nven s honostottk meg Angliban. A 17.szzadtl kezdve irodalmi s kpzmvszeti alkotsok rktettk meg a tollaslabda jtkot.
1872-benaz angliai Badminton frdvroskban, Beaufort herceg birtokn jtszottk elszr versenyszeren a tollaslabdzst; innen szrmazik a versenysportg nemzetkzi elnevezse.
Angol klubok 1893.szeptember 12-n megalaktottk az Angol Tollaslabda szvetsget /Badminton Association of England, rviden BaoE/. 1934.jlius 5-n Londonban 9 orszg kldttei hvtk letre a Nemzetkzi Tollaslabda Szvetsget /International Badminton Federation, rviden IBF/, melynek napjainkban kzel 150 tagja van. 1967.szeptember 24-n Frankfurt am Main-ban 11 orszg kldttei alaktottk meg az Eurpai Tollaslabda Szvetsget / European Badminton Union, rviden EBU/, melynek jelenleg minden eurpai orszg tagja.
A magyar tollaslabdasport alaptsi vnek 1960-at tekintjk. A Kzalkalmazottak Szakszervezetnek kezdemnyezse bizonyult letkpesnek a tollaslabdzs meghonostsa tern. A Magyar Testnevelsi s Sportszvetsg 1966.jnius 3-n ismerte el a tollaslabdzst hivatalos hazai sportgknt s ltrehozta a Magyar Tenisz Szvetsg Tollaslabda Bizottsgt.
1969.jnius 1-vel alakult meg az nll Magyar Tollaslabda Szvetsg, mely 1970 ta tagja az IBF-nek s 1973 ta az EBU-nak.
Az EBU 1968-tl rendez ktvenknt felntt egyni Eurpa Bajnoksgokat, 1972-tl csapat Eurpa Bajnoksgokat is, valamint 1969-tl szintn ktvenknt ifjsgi egyni Eurpa bajnoksgokat, 1975-tl csapat Eurpa Bajnoksgokat is. Ugyancsak az EBU a gazdja a Helvetia Kupa „B” csoportos felntt csapat Eurpa Bajnoksgnak, a Finlandia Kupa „B” csoportos ifjsgi csapat Eurpa Bajnoksgnak, a Polnia Kupa serdl csapat Eurpa Bajnoksgnak s a Bajnokcsapatok Eurpa Kupjnak.
Az IBF 1948-tl bonyoltja le a Thomas Kupa frfi, 1956-tl az Uber Kupa ni s 1989-tl a Sudirman Kupa vegyes csapatbajnoksgokat, 1977-tl a felntt egyni Vilgbajnoksgokat, 1992-tl az ifjsgi egyni Vilgbajnoksgokat, 1983-tl a Vilg Nagydj versenyeket. A badminton az 1972.vi mncheni, valamint az 1988.vi szuli nyri olimpiai jtkokon bemutat sportgknt szerepelt. Az 1992.vi barcelonai olimpin a badminton a frfi s ni egyes, valamint a frfi s ni pros versenyszmokkal debtlt. Az 1996.vi atlantai s a 200.vi sydneyi olimpikon tdik versenyszmknt a vegyes pros is helyet kapott a programban.
A tollaslabda jtkot letkortl s nemtl fggetlenl mindenki zheti. Szlcsendes idben szabadtren ktetlen formban, vagy plyn, tovbb a legkisebb mret fedett ltestmnyben / kultrteremben, tornateremben / is jtszhat.
Arnylag olcs sportfelszerelssel, viszonylag kevs gyakorls utn is egszsges testmozgst, j szrakozst s sikerlmnyt jelent.
Az olimpiai rangra emelkedett versenysport viszont rendszeres s sok edzsmunkt, nagy gyessget, kitn reflexeket, kivl llkpessget kvetel. A sportfelszerels s a ltestmny szempontjbl is ignyes a sportg. A mrkzsek – fleg a prosok – a kznsgnek rendkvli ltvnyt nyjtanak.
Napjainkban trekednek a jtkszablyok korszerstsre, a knnyebb rthetsg, a TV-reklmozs s ms szempontok mrlegelsvel.
Haznkban a versenyszakosztlyok mellett egyre tbb diksport egyeslet s szabadidsport egyeslet foglalkoztatja az rdekldket. Magyarorszgon jonc /U13/, gyermek /U15/, serdl /U17/, ifjsgi /U19/, felntt s szenior korcsoportok rszre rendeznek egyni s csapatversenyeket, bajnoksgokat. A szakszvetsgi versenyrendszerbe illeszkednek az ltalnos s kzpiskolai dikolimpik, Egyetemi s Fiskolai Bajnoksgok, valamint szakmai kupaversenyek.
|