Kzilabda
A kzilabdzs magyarorszgi rvid trtnete
A kzilabdzs magyarorszgi rvid trtnete
Az elmlt vszzad els veiben kezdte trhdtst Eurpban a kzilabdzs alapjt kpez dn Handboold, a nmet Handball s a cseh Hazena jtk.
Magyarorszgon a sportg szletse Csfay Sndor nevhez ktdik, aki atltaknt vett rszt az eurpai munksolimpin, ahol elnyerte tetszst a kzzel jtszott, leginkbb labdarg plyn rendezett mrkzs s elhozva egy labdt elkezdte ldsos tevkenysgt, melyet lete vgig nzetlenl s nagy szeretettel vgzett, kinevelve ez id alatt vlogatott jtkosok egsz sort, akik kzl tbben a sportg kivl szakembereiv vltak.
Az nevhez fzdik az nll sportgi szvetsg, az 1933. mrcius 30-n megalakult Magyar Kzilabda Egyesletek Szvetsge. Az els tisztikarban megtallhat volt orszggylsi kpvisel, a Testnevelsi Fiskola igazgatja s a fvrosi oktatsi osztly vezetje.
Ez az nllsg nagyot lendtett a sportgon s frfi vlogatottunk rsztvevje lett az 1936. vi berlini Olimpia nagyplys kzilabdameznynek, majd az 1938-as vilgbajnoksgon bronzrmet szerzett csapatunk.
Sorra alakultak a szakosztlyok s az nll bajnoksgok mr nagyszm csapatokkal bonyoldtak. rvendetesen nvekedett a ni csapatok szma is.
A sportg npszersgt jelezte az is, hogy a tli idszak „ttlensgt” meguntk a kzilabdzk. Kerestek s talltak is olyan termet, ahol tlen megvalstottk a teremjtk alapjait, igaz frszporos talajon s csupn 13x26 mteres terleten.
A II. Vilghbor nagy trst jelentett minden ember letben. Sportolk haltak meg a frontokon, sportplyk mentek tnkre a vrosokban s vidken.
Taln ezzel lehet sszefggsben, hogy a ni szakg ledt elbb fel s nagyplys ni vlogatottunk 1949-ben Vilgbajnoki cmet szerzett a Budapesten megrendezsre kerlt Vilgbajnoksgon.
Az ezt kvet vek dnt vltozst hoztak az orszg letben. A megvltozott letkrlmnyek, az orszg pt tervek sorra szntettk meg a plykat, gy legjobb csapataink is otthontalann vltak. Az rdeklds egyre inkbb a kisplyn jtszott kzilabdzs fel irnyult, melyet haznkban fleg szabadtren jtszottak, ugyanakkor az szaki orszgok ekkor ugyan ezen a plya mreten mr egsz vben teremben rendeztk mrkzseiket..
A kisplys kzilabdzs mrfldes lptekkel indult el a fejldsben.
A jtktr ttekinthetsge, a glok szma, az tletek megvalsulsnak vgtelen lehetsge olyan lmnyt nyjtott jtkosnak s nznek egyarnt, hogy az iskolktl kezdve, a legkisebb faluban is sorra pltek a plyk, alakultak csapatok minden korosztlyban.
A nagyplys kzilabdzs ezzel prhuzamosan kezdett elsorvadni, mg nem 1959-ben volt a legutols hivatalos bajnoksg s ezt kveten mr csak kisplys bajnoksgokat rt ki a Magyar Kzilabda Szvetsg
Az tvenes vekre tehet a nemzeti szvetsgek nagyszm nvekedse is, gy a Nemzetkzi Kzilabda Szvetsg (IHF) feladatai is megnvekedtek, programja kiszlesedett. A magyar kzilabdzs elismertsgt jelzi az is, hogy mindig volt kpviselje az IHF–ben. Kezdetben Fant Jen, majd kzel harminc vig Madarsz Istvn , aki jelenleg is tiszteletbeli tag.
Az IHF ezekben az vekben indtotta be a vilgbajnoksgok rendszert, ahol vlogatott csapataink kzl a nk szerepeltek nagyobb sikerrel, mivel 1957-ben ezstrmesek lettek, mg a frfiak ltalban a 7-9 helyen vgeztek.
A hazai bajnoki rendszer ebben az idszakban az talakuls gondjaival volt elfoglalva, hiszen az addig nagyplyn jtsz, ms technikt s mozgst ignyl jtkosok beilleszkedse a kisebb jtktrre, valamint a sportggal jonnan ismerked jtkosok sszhangja komoly szakmai kihvst jelentett a szakemberek szmra.
A hatvanas vek fejldsi trendjben ismt a hlgyek jrtak ell, mivel az els kisplys siker is az nevkhz fzdik. 1965-ben Dortmund-ban a Westphalenhalle a magyar ni vlogatott vilgbajnoki cmt nnepelte. Trk Bdog szvetsgi kapitny –aki kzel harminc vig volt a ni vlogatott szakvezetje – vezetsvel tbbek kztt olyan kivlsgok alkottk a csapatot, mint Elek Gyuln, Romhnyin, Csenkin, s Jna Magda.
A sportg nemzetkzi fejldse s npszersge megkvetelte az IHF-tl, hogy nvelje a nemzetkzi tallkozk lehetsgt s olyan nemzetkzi tornkat vett fel versenynaptrba, ahol az egyesleti csapatok is megmrkzhettek egymssal. gy a Bajnokok Kupja, az IHF-Kupa s a Kupagyztesek Kupjnak versenysorozat olyan kzdtrr vlt, ahol frfi s ni csapataink motivldhattak, a jtkosok tovbb fejldhettek. rdemes ebben az idszakban megemlteni a frfiak meznyben a Bp.Honvd, a Tatabnya, a Debrecen s a Gyri ETO grdjt, valamint a nknl a Bp.Spartacus, az FTC s a Vasas csapatait, akik a legjobbak kz kerlve hvtk fel a figyelmet Eurpban a magyar kzilabdzsra.
A kzilabdzs nemzetkzi elismertsgt jelentette a hetvenes vek tbb dnt vltozsa. Felvettk az olimpia msorban a teremkzilabdzst s 1972-ben Mnchenben frfi csapatunk a nyolcadik helyen vgzett. A ni csapatok egy olimpival ksbb 1976-ban Montrelban lptek elszr plyra s lnyaink a harmadik helyen vgeztek, mg a frfiak is elbbre lptek a hatodik hely elrsvel.
A Vilgbajnoksgok dntinek rendszeres rsztvevi voltunk ezekben az vekben s megllapthat, hogy mindg a ni vlogatott rt el jobb eredmnyt. Amg a frfiak a 7-9. hely elrsnl nem jutottak elbbre, addig a hlgyek kt alkalommal is bronzremmel zrtk szereplsket.
A klubcsapatok Eurpa Kupjban tovbb tartott a ni csapataink j szereplse, gy nagy elismerst vltott ki 1977-ben az FTC gyzelme a KEK-ben Elek Gyula edz vezetsvel.
Br frfi csapataink nem rtek el kimagasl eredmnyt, mgis voltak olyan kiemelked jtkosaink, akik nemzetkzileg is elismertt vltak. Egy pr nv a teljessg ignye nlkl: Bartalos Bla, Varga Istvn, a Vass fivrek, vagy Marosi Istvn, majd a fiatalabbak kzl Kovcs Pter, Kenyeres Jzsef s Szilgyi Istvn, akiknek ksbb klfldn is sikeres volt a plyafutsuk.
A nyolcvanas vekre fleg a frfiak elretrse jellemz. Kt olimpin is 4. helyezssel zrtk szereplsket, szemben a ni vlogatottal, akik 1980-ban rtek el egy negyedik helyezst.
A vilgbajnoksgokon kiegyenltdtt az erviszony. Mind a kt vlogatottunk ezstrmes lett. A frfiak a svjci, a nk a budapesti VB-n szereztk meg a msodik helyet.
Magyarorszg ekkor rendezett elszr ni kisplys VB-t s ekkor rtek plyafutsuk cscspontjra Csk Jnos tantvnyai. Sterbinszky, Gdorn, Angyal va, Csajbkn, Vanya Mria, s a tbbi Vasas s FTC jtkos szereplse is olyan lmnyt jelentett az j Budapest Sportcsarnok kznsgnek, melyben hazai kznsgnknek korbban ritkn volt rsze.
Sajnos ezt kveten ni vlogatottunk mlyreplsbe kezdett s a korosztlyvlts problmja grngys t bejrsra knyszeritette a ni szakgat.
Erre az idszakra is jut azonban klubsiker. Mind a kt magyar bajnok megnyerte az 1981/82.vi Bajnokok Kupjt. A Bp.Honvd frfi csapata Kovcs Lszl vezetsvel, mg a Vasas lnyok Mocsai Lajos szakmai irnytsval lettek Eurpa legjobbjai.
Az vszzad utols tz ve, ha lehet minden eddiginl mozgalmasabb volt a sportgban.
1992-ben megalakult az Eurpai Kzilabda Szvetsg /EHF/ s 1993-ban a Magyar Kzilabda Szvetsg is olyan j vezetst vlasztott, aki kisebb vltoztatssokkal mai is a legsikeresebb szakaszt irnytja a sportgnak.
A kzilabdzs az elmlt tz vben hazai s nemzetkzi eredmnyeivel kivvta az orszg msodik legnpszerbb sportg cmet s olyan kznsget vonz a csarnokokba, akiknek ignykk vlt, a glok s a szp megoldsuk ltvnya.
Elssorban a sportdiplomcinkat kell kiemelni. Tagja lett az EHF Vgrehajt Bizottsgnak Sinka Lszl ftitkr s az IHF Edzi szekcijnak tagja Kovcs Pter szakmai igazgat.
Ez az elismertsg tovbb nvekedett az elmlt vben, amikor az IHF Orvosi Bizottsgba vlasztottk Dr Tllay Andrst, mg a Fellebbviteli Bizottsg tagja lett Dr Suln Brigitta. Tovbb nvekedett az EHF vezet szerveiben is kpviseletnk, mert Andorka Sndort az EHF Verseny-, s Jtkvezeti Bizottsg s Kkny Beatrixot a Sportoli Bizottsg tagjnak vlasztottk.
1998-ban EHF Kongresszust rendeztnk Budapesten, s a Magyar Kzilabda Szvetsg kapott megbzst az j nemzetkzi minsts jtkvezetk vizsgztatsra szervezett tornkra is. Ezen kvl tbb Eurpa-bajnoki s Vilgbajnoki selejtez tornt rendezhettnk az utnptls versenyek tbb korosztlyban.
Sportdiplomciai siker, hogy hossz id utn ismt szerepet kapnak jtkvezetink a nemzetkzi nagy versenyek vgkzdelmeinl, gy a Klucs Jen-Lekrinszky Tivadar pros Olimpin s Vilgbajnoksgokon kapott komoly feladatot, mg a 2002.vi ni EB-n a Kkek Csaba-Kkes Pl jtkvezet ketts szerepelt elismert teljestmnnyel.
Az IHF is elismerte sportgunk vezetsnek hozzrtst s 1995-ben ismt felntt ni VB-t rendezhettnk az Osztrk Szvetsggel kzsen, majd ezt egy jabb megtisztel megbzs kvette s mi adhattunk otthont a XIII. ni junior Vilgbajnoksgnak 2001.07.29-08.12.ig Gyrtt, Ppn s Gyr-jbart sportcsarnokban.
A vlogatottak s a klub csapatok nemzetkzi szereplse klcsnhatsban volt a sportdiplomcival, mivel klnsen a nk szereplse s eredmnyei vltottak ki elismerst, de a frfiak 1997.ben elrt Vilgbajnoki 4. helyezsk hossz id utn kimagasl teljestmny. A ni szakg az emltett mlypontrl emelkedett az eddigi legsikeresebb tz v magaslatra. Laurencz Lszl kapitnysgval a budapesti VB-n elrt ezstrem volt az els nemzetkzileg is kiemelked eredmny. Ezt kvette az 1996-os Atlanta-i Olimpin elrt harmadik helyezs, valamint a 2000.vi Olimpia 2. helynek kivvsa Sydneyben. Ez az eredmny mr Mocsai Lajos mester nevhez fzdik, aki 1998-ban vette t a csapat szakmai irnytst.
Az olimpiai siker utn csak egy llegzetvtelre volt ideje a hlgyeknek, mert 2000 decembere jabb feladatot jelentett szmukra. A siker nem maradt el, hiszen Eurpa bajnokok lettek Bukarestben.
Megnvekedett a klubcsapatok nemzetkzi ktelezettsge, az jabb kupasorozatokkal s kiemelt nemzetkzi tornkkal, melyek a fiatalok szmra is sznvonalas megmrettetst jelentenek.
Az Eurpai Kzilabda Szvetsg az ebben elrt eredmnyeket sszegezi s rangsorolja a nemzeteket. Mind a frfi, mind a ni rangsorban az elkel harmadik helyen szerepel Magyarorszg.
Klnsen ni csapataink szerepeltek kiemelkeden. Bajnokcsapatok Eurpa Kupjt nyerte a Dunaferr /1999/ s EHF Kupt a DVSC, ezen kvl dnts volt a Bajnokok Ligjban a Herz-FTC, s az EHF Kupban kt alkalommal a Gyri ETO . A Dunaferr a Szuper Kupt is elnyerte 1999-ben.
A frfi csapatok kzl rendszeres rsztvevje a Bajnokok Ligjnak a Fotex KC Veszprm csapata, amely 2002-ben dnts volt s csak minimlis klnbsggel maradt alul a Magdeburg csapatval szemben. Elismersre mlt a Tisza Voln szereplse, valamint a 2000-ben KEK dnts Dunaferr frfi csapatnak teljestmnye is, mg korbban a Gyri ETO s az Elektromos is rt mr el elkel helyezst a Kupa sorozatokban.
A Magyar Kzilabda Szvetsg vezetse megklnbztetett figyelemmel ksri az utnptls korak versenyeztetst, kpzst s kivlasztst a klnbz vlogatott keretekbe. Az elmlt vtized utols szakaszban a sportg lvonala mr csak teremben bonyoltja bajnoksgait, de az alsbb osztlyok csapatai kzl is tbben rendelkeznek szablyos teremmel. gy a sportg jellege, technikja olyan felttelek kztt rvnyeslhet, melyet idjrs s egyb krlmny nem gtolhat.
Az Orszgos Ifjsgi Bajnoksgok, az Orszgos Serdl Bajnoksg olyan tehetsges fiataloknak adott s ad rvnyeslsi lehetsget, hogy kzlk tbben az els osztly felntt csapataiknak is rtkes tagjai.
A Magyar Kzilabda Szvetsg vek ta hat utnptls korosztly csapatnak biztost rendszeres foglalkoztatst s sznvonalas nemzetkzi programot. Ennek ksznhet, hogy frfi ifjsgi vlogatottunk Eurpa bajnoki cmet szerzett, s a junior fik 3. helyen vgeztek. A nknl kiemelkedik a legutbbi junior Vilgbajnoksgon elrt 2. hely, valamint a 2002.vi Eurpa Bajnoksgon szerzett ezstrem.
Ezek az eredmnyek, a rendezsben elrt eddigi sikereink feljogostja a sportg nemzetkzi s hazai vezetst, hogy a 2004.vi felntt ni Eurpa Bajnoksg, valamint a 2005.vi junior frfi Vilgbajnoksg mlt helysznt fog jelenteni a sportg nemzetkzi elitjnek.
Megalakult az EB Szervezsi Bizottsga s mr elkezdte munkjt, melybe fokozatosan kapcsoldnak be a vidki helysznek, a rendez Vrosok nkormnyzatai s sportvezeti.
A Magyar Kzilabda Szvetsg a maga rszrl minden segtsget megad ezekhez a feladatokhoz, a kzs cl, a sikeres vilgverseny rendezshez.
sszelltotta: Rupnik Kroly
|