|
Aerobic
A fitness-aerobic – e sport msik ga a versenyaerobic – mra szinte tmegmozgalomm ntte ki magt. Npszersge egyrszt a mozgsformk s ezzel egytt az elrhet clok sokflesgnek – valaki ersdni vagy fogyni, valaki csak j kondcit szeretne –, msrszt knny elrhetsgnek ksznheti.
Aerobic
|
A gombamd elszaporodott fitneszklubok s a piacot elraszt aerobic-videokazettk tbb tucatnyi stlus edzsformt knlnak. Mieltt azonban ki-ki eldnti, hogy melyiket vlasztja, j utnanzni, hogy melyik tpus ra mi clt szolgl, s egyltaln alkalmas e testnk, edzettsgi szintnk a vgrehajtshoz.
Az aerobic az aerob, vagyis az oxign jelenltben vgzett mozgsrl kapta a nevt. Az aerob munkavgzs edzi a szvet s a tdt, gy a keringsi s lgzrendszer gyorsabban, hatkonyabban lesz kpes mkdni, teht javul az llkpessg. ppen ezrt fejlesztettk ki a 60-as vekben az Egyeslt llamokban e mozgsformt. Csakhogy a kutatk clkznsge nem a nk voltak, hanem a NASA asztronauti, akiknek fizikai llapota feljavtsra szorult.
A mdszer hatsosnak bizonyult, s kiszivrgott az rkutat intzet falai kzl. A nagy jts azonban nem a NASA-kutatkhoz, hanem Jackie Sorensen nevhez fzdik, aki mindezt a mozgsanyagot zenvel s egy modern letstlussal prostotta. Az igazi aerobic-rlet mgis csak j pr v mlva, a 80-as vekben vette kezdett Jean Fondval. A kztudattal ellenttben teht nem a sznszn tallta fel az aerobicot, csak npszerstette!
A sok srls s a nk srsd reumatikus panaszai azonban hamar rmutattak arra, hogy a Fonda-divathullm terjesztette mozgsanyag egszsgtelen s veszlyes. (Az akkori videokazettkat nzve a mai aerobic-oktatknak s kicsit is hozzrtknek gnek ll a hajuk a szakszertlen, gerincre s izomzatra maximlisan kros gyakorlatoktl, buta feladatsoroktl.)
1985 krl trtkeltk az aerobic mozgsanyagt s ltrejtt – br a sportg folyamatosan fejldik – a ma is hasznlatos s az egszsgre f szempontknt tekint mdszertan. A mai fitnesz-aerobic teht nemcsak az llkpessg fejlesztst, hanem a helyes testtartsban rszt vev fbb izomcsoportok erejnek nvelst, nyjtst, valamint a mozgskoordinci tudatos fejlesztst is megclozza.
Az emltett clok figyelembe vtelvel vlaszthatunk teht „sima" aerobic rt. A legtbb fitness-klubban megklnbztetnek kezd, kzphalad vagy halad csoportot (nhny helyen csak kezd-halad ra van). A szinteket elssorban a koreogrfia nehzsge hatrozza meg. Mg a kezd szinten csak egyszer lpsekkel s szinte tanuls nlkl is elsajtthat karmunkval, addig a haladbb csoportokban mr sr irnyvltoztatsos, temenknt vltoz lpskombincikkal, nagyobb kiterjeds, sszetettebb karmunkkkal tallkozunk. Eltrhet a zene tempja is. Kezd rn lassabb, halad rn gyorsabb a zene. Az ra vgn mindig van ersts s nyjts, amelyek nehzsge szintn az adott ra szintjtl fgg. Trost Eszter
|
| |