Idutazs. Ki ne jtszadozott volna el e fantasztikus lehetsg gondolatval? Fknt, hogy a filmtrkkk jvoltbl manapsg mr egyre tbb filmben lehetnk szemtani, amint a fhs egy atommeghajts sportjrgny, vagy egy ltszlag bonyolult gpezet segtsgvel izgalmas utazsokat tesz a mltba s a jvbe. Azt viszont valsznleg mr csak kevesen tudjk, hogy az idutazs ma mr egyltaln nem a sci-fi krbe tartoz lehetsg, hisz hla Albert Einstein 1905 s 1915-ben megjelent hres specilis s ltalnos relativitselmletnek az idutazs problmja napjainkban az lvonalbeli elmleti fizikai kutatsok rszt kpezi.
No de mit is fedezett fel Einstein? A specilis relativitselmletben feltrta, hogy egy fnysebessghez kzeli sebessggel mozg megfigyel szmra az id lassabban telik annl, mintha ugyanazt az idintervallumot egy hozz kpest norml sebessggel mozg vagy egy ll megfigyel mrn. Vagyis kimutatta, hogy az id viszonylagos termszet s mlsnak mrtke a megfigyel mozgstl fgg. Az ltalnos relativitselmletben pedig ezt kibvtette azzal a felfedezssel, hogy az id azon megfigyelk szmra is lassabban telik, akik ers gravitcis trben tartzkodnak. Mai ismereteink szerint ilyen ers gravitcis trrel az gynevezett fekete lyukak rendelkeznek, melyek a nagytmeg csillagok sajt gravitcijuk okozta sszeroskadsa rvn keletkeznek. Az ilyen objektumok az ltalnos relativitselmlet msik fontos felfedezse szerint olyan ersen meggrbtik a fekete lyuk krli trid szerkezett, hogy az nmagba fordulva akr egy msik tr vagy idtartomnyba vezet tjrt is ltrehozhat - legalbbis elmletileg.
Ezeket az alagutakat Einsten-Rosen-hidaknak vagy fregjratoknak nevezzk, s ltezsk jelenleg csak elmleti, azaz ksrletileg mg egy j darabig nagy valsznsggel nem tudjuk ket ellltani, hisz a megalkotsukhoz szksges energia tlszrnyalja jelenlegi technolgiai kpessgeinket. Ennek ellenre a lehetsg l, hisz ha egyszer elvben sikerl majd ilyen fregjratokat ksztennk – mint amilyet a Stargate, vagy a Kapcsolat cm filmekben is lthattunk -, akkor ezekkel, elvileg az idben is utazhatnnk, ha nem merlnnek fel az ehhez kapcsold hres problmk vagy paradoxonok.
Ezek kzl a legismertebb az gynevezett nagypapa-paradoxon. Eszerint a felttelezett idutaz vissza megy a mltba, s ott megli a sajt nagyapjt, m ekkor felvetdik nyomban a krds, hogy ha az utaz a beavatkozs miatt meg sem szletett, akkor hogyan utazott vissza? Nos, az ehhez hasonl ellentmondsok miatt a legtbb fizikus ma gy hiszi, hogy az idutazs nem lehetsges, vagy, ha igen, akkor olyan ers megszortsok kztt, melyek termszett manapsg mg senki nem ismeri. m ekkor felvetdik a kvantummechanika sokvilg rtelmezsnek lehetsge, miszerint a beavatkozst kveten az illet idegyenese felhasad s egy alternatv id folyamot hoz ltre, ahol az utaz azt a fejldsi vagy alternatv trtnelmet tapasztalja meg, ahol a nagyapja nem ltezik.
De akkor mi lesz az utaz msik vilgra vonatkoz emlkeivel? – tehetn fel a krdst valaki. Nos, erre, azaz a tudat itt s az egsz folyamatban betlttt szerepre s trvnyszersgeire a jelenlegi tudsunk nem tud vlaszokat szolgltatni, vagy legalbbis gy gondoljuk, hogy nem. Az elbb felvetett problmk megoldst ma a fizika az gynevezett nagy egyestett elmlet megtallstl vrja, mely elmlet sikeresen tvzn Einstein elmleteit a kvantummechanika elmletvel. Ez szolgln tbbek kztt azokat az jszer trvnyeket, melyek az idutazs ltre vagy nemltre is fnyt derthetnek. m ennl a pontnl meg kell emltennk egy msik megkzeltsi lehetsget is, ugyanis az jabb kutatsok szerint - amit manapsg mg a legtbb fizikus nem igazn ismer el (taln tvesen?) - az egyestett tr vagy mez a tudat forrsa is egyben.
Ezrt a tudat kzvetett rtelemben vett fizikai kutatsa vagy a TM-hez hasonl meditcis technikk nyjtotta kzvetlen tapasztalat rvn az elbb bemutatott jelensgekre is fny derlhet. A TM-et s annak halad technikjt, a TM-Szidhi technikt gyakorl meditlk ugyanis olyan tapasztalatokrl szmolnak be, amikkel csak az elbb emltett fizikai elmletek lersaiban, s a vdikus tudattudomnyban, pontosabban Maharishi Vdikus Tudattudomnyban tallkozhatunk. Ez utbbiban pldul egyrtelm utalsokat tallunk arra, hogy a meditci rvn magasabb tudatossgra, az egyestett mez kzvetlen tapasztalatt l egynek szmra a tr s az id korltai megsznnek, s fizikai testkkel trben s idben kedvk szerint brhov mozoghatnak. Vagyis az elbb megemltett technolgia s gp, ami elvben az idutazst is biztosthatja, taln mgsincs oly tvol, s emberi idegrendszernek hvjk, melynek csods lehetsgeit csak most kezdi az emberisg - pontosabban a mai kor embere -megismerni s megtapasztalni.
A meditci gyakorlsnak ezen tlmenen mr csak azrt is szerepet kellene kapnia az oktatsban s a kutatsban, mert az elme mkdsnek kifinomtsval s az ltala nyjtott kzvetlen tapasztalat rvn gyorsthatn az elbb megemltett egyestett elmlet utni kutatst. Ez a kutats manapsg azrt halad oly lassan, mert a hozz tartoz matematikai egyenletek s lersok olyan bonyolultak s sszetettek, hogy jelenleg nincs senki, aki kpes lenne pontosan megoldani ket. A most megemltett kt megkzelts thidalst clz kutatsok, melyek napjainkban zajlanak, nagyon sok j lehetsget trtak fel elttnk az itt felsorolt problmk lekzdsre, s mivel a meditci fontossgt egyre tbb tuds vli felfedezni, taln egyre kzelebb kerlnk az idutazsok korhoz.
Idutazs filmek:
Vissza a jvbe I-II-III. Idgp Idvonal Idalagt /sorozat/ A fik Idzsaru A Sound of Thunder Millenium Special
|