|
Emberek, akik tstltak a fnyalagton
Visszatrtem a tlvilgrl!
Emberek, akik tstltak a fnyalagton
Visszatrtem a tlvilgrl! Vajon ltezik a tlvilg? Erre a krdsre nem tudunk egyrtelmen vlaszolni, hiszen a hallbl nem jvnk vissza, hogy elmondhassuk, pontosan mi trtnik utna. Vagy mgis?
Beszmolk szerint ltezik egy olyan lmny, amelyben csak azok rszeslhetnek, akik rvid idre meghalnak, de sikerl ket visszahozni az letbe. Dr. Raymond Moody amerikai kutatorvos a hatvanas vekben figyelt fel erre a jelensgre, amelyet hall kzeli lmnynek nevezett el az azta mr magyar nyelven is hozzfrhet let az let utn cm knyvben. A kutat tbb mint szz ember tapasztalatai alapjn rta meg a mvt, amely azonnal a nagyvilg rdekldsnek a kzppontjba vonta a gyakori, m addig elhanyagolt jelensget. Ekkor derlt ki, hogy nem kivteles, elszigetelt esetekrl van sz. Sokkal inkbb olyasvalamirl, amelyet mindenki nagyjbl hasonlan l t. A Gallup Kzvlemnykutat Intzet szerint Magyarorszgon az emberek mintegy 5%-nak volt mr hall kzeli vagy hasonl lmnye.
Ngy perc rknak tnik
Mieltt azt elemeznnk, hogy mit lnek t az emberek a hallhoz kzel, tudnunk kell, hogy az orvosok s a szakrtk mikor mondjk ki hivatalosan valakirl azt, hogy meghalt. A nyugati s a keleti orszgokban eltrnek a vlemnyek a krdst illeten. Nlunk akkor llaptjk meg a klinikai hall belltt, ha valakinek lellt a szve s a lgzse. Ha az agyhullmok mkdse is megsznik, akkor mr nem is prblkoznak az orvosok az jralesztssel. A hall kzeli lmnyek a kt llapot kztt eltel rvid id alatt jelentkezhetnek, amikor az embernl bell a klinikai hall, de a doktoroknak sikerl jralesztenik. Ez az id ltalban ngy perc krl van – mivel ez az tlagos hatr, amg a ltfontossg szervek mg nem krosodnak maradandan. Persze mindig vannak kivtelek. Hallhattunk mr olyan esetrl is, amikor jghideg vzbl negyven perc utn mentettek ki valakit, s lesztettk sikeresen jra. Azrt mondjuk, hogy az rintettek kzel voltak a hallhoz, mert rgebben, mikor mg nem voltunk kpesek az agyhullmok mrsre, csak a ma klinikai hallnak mondott hallt ismertk az orvosok.
| |