| æ Tnc : A tnc kialakulsnak trtnete |
A tnc kialakulsnak trtnete
Az emberek elb tncoltak, mint beszltek
A tnc kialakulsnak trtnete, avagy az skor varzslatos tncmvszete
Hol kezddik a tnc trtnete? Mit is nevezhetnk egyltaln tncnak?
Ezen krdsek megvlaszolsa nha igen komoly problmt vet fel. Tbb felfogs vetekszik egymssal. Egyik szerint a tnc kialakulsa s fejldse egyids az ember trtnetvel, msik szerint az llatoktl ered. A klnbsg, hogy az llatok letben a "tnc", melyet udvarlsi idszakukban lejtenek, sztns tevkenysg s a lt- ill. fajfenntarts elengedhetetlen felttele de ezen tlmenen semmifle tbblet clja vagy funkcija nem ismeretes.
Az ember letben is volt ugyan egy korai szakasz, amikor mg sztns tevkenysgnek szmtott ez a tevkenysg de a tudat fejldsvel egyre tudatosabb vlt. Mieltt ltrejtt a trzskzssgi trsadalom, mely az sszmvszet ltezsnek megalapozja, mg nem beszlhetnk igazi mvszi tevkenysgrl, csak mint valamilyen primitv munkatevkenysg egyik formjrl.
Az skzssgeknl a tnc specilis munkatevkenysgnek szmtott, ezrt bizonyos rtelemben vezet szerepet vvott ki a mvszetek trtnelmi fejldsnek kezdetn. Ezt azzal rte el, hogy a munkatevkenysghez szksges fizikai felttelek mellett a kzssg pszichikai feltteleit is megteremtette Cljban azonosult a tnyleges munkval, mindenkinek rdekben llt az elvgzse s ehhez mindenkinek meg volt a megfelel munkaeszkze is, vagyis a sajt teste s mozdulatai.
A krds az, mitl nevezhetnk egy mozdulatsort tncnak, hogyan alakultak t az sember mindennapi tevkenysgbl szrmaz mozdulatok tncc? Hogyan s mitl vlt szt a munka s a tnc? Az talakuls alapja a ritmus ltezsnek s fontossgnak felismerse lehetett. Minden olyan mozgsformt, amely ritmikus, hajlandak vagyunk tncnak nevezni; teht brmifajta tncrl akkor beszlhetnk, ha van ritmus s van egy ritmusra mozg test, legyen az ember vagy llat. Az llatok fellmlhatatlanul lenygz mozdulatai, melyeket csbtncaikban tesznek, sidk ta az emberisg tncalkot fantzijnak megindti.
A munka eredmnyessge a bevlt mozdulatok ismtlstl, beidegzsbl s termszetesen ritmusba hozstl fggtt. A ritmus feletti uralom megszerzse viszont igen komoly s nehz feladat s mg a mai napig is az, az ember szmra. A ritmus feletti uralom - ritmus rzk -, a test feletti uralmat is biztostotta, ami pedig minden tnc alapja. A ritmus egy rsze szervesen beletartoz az emberbe, ami rkldik, msik rsze viszont fejleszthet; de az rkltt ritmusrzket is meg kellett valahogy szereznik eldeinknek. Ez csak gy volt lehetsges, amit kzvetlenl tltek, megtapasztaltak, vagyis sajt lgzsk s szvdobogsuk. A lgzs ritmusn nyugszik az emberi let s ehhez igazodik a vrkerings ritmusa 1:4 arnyban. Megfigyelhetjk, hogy ez az arny mg ma is rvnyesl, mg a legbonyolultabb sznpadi tncmveknl is, amelyek a 4-es szmra vagy annak tbbszrsre plnek. A munka esetben a ritmus tbbek kztt rendez s motivl szerepet tlttt be. A trsadalmi fejlds folyamn a ritmus egyre jobban differencildott s ksbb rzelmi sznezetet is kapott. Az lland tartalmi s formai elklnls igen pozitvan hatott a tnc fejldsre is, ahol a leghatsosabban rvnyeslhettek a klnbz ritmikai varicik s minden eszttikailag megemlthet ritmusnak igen fontos felidz szerepe volt. "A munkaritmusrl val leszakads fzisai nem igazn ismertek de ktsgtelen, hogy a mgikus korszak gondolat- s rzsvilga, mint kezd mozzanat nagy szerepet jtszott benne." (Lukcs Gyrgy) Az skorban a ritmikus tnctevkenysg nagyon fontos szerepet tlttt be az sember s a trzs letben. Szorosan kapcsoldott a varzslathoz s a mgihoz de letk minden terlett s szakaszt thatotta. Tnc nlkl szinte elkpzelhetetlen volt a mindennapi letk:
- tncoltak, ha vadszni mentek, vagy ha onnan visszatrtek;
- tncoltak, hogy b legyen a terms;
- tncoltak, ha valaki megbetegedett s gygyulst szerettk volna;
- tncoltak, ha valami rm vagy bnat rte ket.
- Minden letszakasznak meg volt a jellegzetes tnca, ahol azt is meghatroztk, hogy a nk vagy a frfiak tncolhatnak. - Amit nem rtettek a vilgbl, azzal a varzslaton, mgin keresztl prbltak kapcsolatot teremteni. gy akart az ismeretlennel egy "tudat" szintre kerlni s kommuniklni vele. Ezltal a varzslatnak is a tnc volt az elengedhetetlen eszkze, mellyel az gynevezett transzllapotba kerlst igyekeztek elsegteni, hitk szerint gy kpesek voltak tlnyeglni s kapcsolatba lpni a szellemekkel vagy a termszet feletti erkkel. A transzba esst a monoton, ismtld ritmus, nmaguk krli forgs (elszdlst eredmnyezett) s klnbz hallucincit kivlt szerek fogyasztsa is elsegtette. Minden trzsnek meg volt az a klnsen rzkeny egyne, aki felfokozott rzkenysge miatt transzba tudott esni. A varzslatot mindenki erstette de irnytja csak lehetett. Ezek a varzslk, mgusok minden termszeti npnl megtallhatk voltak s risi befolyst gyakoroltak a trzs letben. Minden mozdulatuk a tnccal, vagyis a varzslattal volt kapcsolatban. A varzslknak klnleges megklnbztet varzsltzetk, varzskellkei voltak; valamint a mgikus tnclarcok mindentt megtallhatak. ket smnnak neveztk de ezenkvl igen sokfle elnevezst is kaphattak. (Magyar strtnelemben pl. a tltos nevet kaptk ezek az emberek. A smnhit Magyarorszgon ma mr csak foszlnyokban tallhat de tbb zsiai npnl a mai napig mkdnek smnok.)
Az skori npeknek az lete kollektv volt, minden esemny kzssgben zajlott. A tnc is ezeket a kollektv vonsokat mutatta: mindenki rszt vett benne, elklnls csak nemek, korok valamint a mgikus szertartsok idejre volt lehetsges. A termszeti npek orgiantikus tncai extzissal vgzdtek, cljuk viszont a termkenysget hoz varzser megszerzse, a termkenysg-dmon jindulatnak elnyerse volt. Mg a civilizlt npeknl a szerelem kezdett s beteljeslst nneplik s az elvlst legjobb esetben is kzny vezi, addig a mai vadembereknl a megregedst is mgikus szertartssal avatjk nnepp. Nluk a tnc szorosan egybefondik a legbels mivoltukkal s letkrlmnyeikkel.
A termszet erit, termszetfeletti lnyek lelkt, erejt varzslattal lehetett megszerezni. A mgikus tncokban hasznlt mozdulatok mindegyike oldotta vagy kttte a titkos erket, gy amely mozdulat mgikus formt lttt tilos volt megjtani vagy megvltoztatni; a varzstnc ritmusa sem volt tetszleges s mindenkire nzve kttt s ktelez volt. A mgikus tncok ritmusa elklnlt a munkamozdulatok ritmustl. A mgiban a tnc volt a vezet szerep, mlysgesen komoly testi- s lelki tevkenysgnek szmtott. A test mozgsn kvl a megfelel nek s zeneksret, az arc-s testfests, larc s tncltzetek valamint minden egyb kellk elengedhetetlen felttele volt a sikeres varzslatnak. Ezltal az sszes rzkszervet aktivltk s az ember gy tbbszrsen sszetett ritmuslmnyben rszeslt.
Brmilyen helyen, zugban lehetett tncolni, nem ktttk nnepnapokhoz, brmikor lehetett varzslatot zni. A vallsi tncokban ezzel szemben szervezett mozdulatokat s szent tncformkat fedezhetnk fel, melyekhez misztikus jelents is tapadt. Ezeket a tncokat csak a kultusz cljra ptett templomban vagy templom eltti tereken lehetett tncolni.
A tncon belli nemek elszigeteltsge a nemek szerinti munkamegoszts kvetkezmnybl addott. A frfiak pl.: a vadsz-, harci-, bke-, naptncokat s pl. a fiavat tncokat, mg a nk az es-, arat-, lenyavat-, termkenysgi-, szletsi s a holdnak szentelt tncokat tncolhattk.
A tncok tartalmi szempontbl az let szakaszaihoz kapcsoldtak valamint a mindennapi tevkenysghez; gy 8 csoportra tudnnk felosztani ket: szletsi-, beavatsi-, termkenysgi-, szerelmi-, gygyt-, harci-, munka-, asztrlis- s temetsi tncok. Ha a trzsi mgikus szertartsok tpusait tovbb elemezzk, akkor Curt Sachs XX. szzadi zene- s tnctrtnsz mfaji megklnbztetst kellene megemltennk.
Kt nagy csoportot, a valsgot brzol, vagyis "brzol" s az rzelmeket kifejez, valamilyen lelki tevkenysghez kapcsold "nem brzol" tncokat klnbztethetnk meg.
-
Az brzol tncok az si varzslat szerves rszei voltak, a szertartsok utnzs funkcijt tltttk be. Ezek esetben a varzsl vezetsvel eladtk a vadszatot vagy a b arats remnyben a terms nvekedst.
-
A nem brzol tncoknl a ritmus s motvum gazdag rzelmi kifejezs volt a fontos, pl.: rmtncok vagy sirattncok.
Szmos skori sziklarajzra, semberi lbnyomokra bukkantak, melyek altmasztjk a tnc s a mgia sszekapcsoldst s az skori ember letben betlttt fontos szerept. A vadszmgia az llatoknak tulajdontott varzser megszerzsrl is szlt: az llat letad volt, mert tpllt, majd, mint totem llat, vdelmezett. A kzlenyomatok a kz szerepre utalnak, melynek szabadd vlsa igen fontos fejezet volt az ember letben, hisz ez tette lehetv a munkt. Igen gyakran jelent meg sztnyitott ujj kzlenyomat vagy kz-sziluett, hol minden ujjnak ms-ms varzsert tulajdontottak. A kz ppoly beszdszerv volt, mint a nyelv. Hatalmas leterket aktivlhattak a mgikus teremt s ld kzmozdulatok. (Magyarorszgon is ismert kzjtk mondknk: "Ez elment vadszni..." is srgi vadsz kzmgia emlke lehet.) A felemelt karok erst, btort hatsak voltak; gyakran visszatr momentum a sziklarajokon a mozgserk ilyen kar- s kzmozdulattal trtn fokozsa. Mikor mg hittek a kzmgiban bizonyra lehetett kzrttellel gygytani. Az letenergikat reaktivlta szervezetkben s valban meggygyultak. Gondoljunk csak a spontn kzmozdulatok szuggesztv erejre a htkznapokban, mekkora ervel brnak mg ma is? A kz mozgst teht nem lehet klnvlasztani az egsz test mozgsfunkcijtl. A kznek ma is risi szerepe van a mozdulatok indtsban s sszehangolsban. Sajnos manapsg sokan nem tulajdontanak a karok s kezek munkjnak jelentsget, nem ktik ssze a kz s kar mozdulatait a test munkjval, ezltal hinyzik a mozgsukbl a harmnia s az eszttika.
Ha az si tncokat formai szempontbl vizsgljuk, akkor arra a kvetkeztetsre juthatunk, hogy a legsibb tncforma a kr volt. Ezt tartottk a legtkletesebb formnak, ugyanakkor az rk krforgst s ismtldst is jelkpezte. A kr ltrehozsval mindenki egyforma tvolsgra kerlt a kzpontban tncol varzsltl vagy a fellltott totem-oszloptl, illetve ezzel a trformval a klvilgot ki tudtk zrni a kzssgkbl. (Fejlett krtai kultrban az sszefont kar krtnc csak egynemek kztt volt ismert.)
Ebbl a zrt krbl fejldtt ki a szabad krtnc, ahol a tncolk egyms mellett vagy mgtt lltak gy, hogy nem alkottak teljes krt csak krvet s folyamatos mozgsukkal az egsz krplyt bejrtk. A kr, mint trforma rk de minden korban ms-ms jelentsggel br. Ksbb kialakult a kgy s hullmvonal, majd az egyenes sor, mikor mr a krzs rtelmt vesztette.
A pros tncok legkorbbi formja a kt szemben ll sorban elhelyezked frfi-ni tncosok, ahol mg az azonos ltszm sem volt fontos. Fejlettebb forma az azonos szm pros sortnc sszefogdzs nlkl. A mai rtelemben vett pros tncok csak a renesznsz korban alakultak ki.
| |